Rüyada Hilkatın Değişmesi

kendisi genç ve dinç veya orta yaşlı ve kuvvetli olduğu halde rüyada çok ihtiyar olduğunu görmek dinde iyiliğe şerefinin ve haysiyetinin artmasına ihtiyar olduğu halde rüyadakendisini genç görmek ise bu rüyanın aksiyle yorumlanır.
İbn-i Sirin’e göre ihtiyar ve yaşlı bir kadın rüyasında kendisinin genç olduğunu görse dünya ona güler. Bir kadın rüyasında gayet güzel ve taze olduğunu görse çok geçmeden vefat eder. erkek de böyledir. Boynunun uzun vücudunun kalın olduğunu gören kimsenin ömrü uzun ve şerefi de ziyade olur. Boyunun kısaldığını ya da küçüldüğünü gören evini ya da malını satar. Eğer memur ise işinden atılır. Bir rivayete göre iflas eder. vücunda her hangi bir azasında eksiklik gören dünyasında başarılı olamaz.
Kendisinin kadın olduğunu ya da kadın cişnsiyet organına sahip olduğunu görmek alçaklık hakaret ve noksanlıktır. Eğer bir mahkemesi varsa hasmı ile anlaşır. Bir kadın kendisinin erkek olduğunu erkeğin cinsiyet oraganı gibi bir şeyi bulunduğunu görse yorum yine aynıdır.
Rüyasında bir kadının erkek olup bir erkekle evlendiğini görmesi şaşılacak bir şey görmesiyle yorumlanır. Kendisinde bir hayvan gibi bir gibi bir kuyruk boynuz ya da bir tırnak olduğunu veya fil gibi bir hortumunun olduğunu görmek hayırlıdır. Kuş gibi kanatlı ve tüylü olduğunu görmek kadrinin kıymetinin artacağına delalet eder. kuş olup uçtuğunu görmek üç şekilde tabir olunur. Yolculuk bir işin hemen olması ibadet. Eti yenen cinsten bir hayvan olduğunu görmek iyi değildir. Rüyayı gören bir iş yapıyorsa işinden olur. Bir rivayete göre halk arasında kötü isim yapar. Deve koyun sığır ve benzeri eti yenen bir hayvana dönüştüğünü görmek hayra delalet eder. maymun ve benzeri gibi bir hayvan olduğunu görmek Allah’ın (c.c.) gazabına uğrayacağına işarettir.
Cafer-i Sadık (R.A.)’a göre: hayvanlardan herhangi birine dönüştüğünü görmek on şekilde yorumlanır: hakaret, küçük görme, gazap, müsibet, intikam, alay, irtikap, fena iş, alçaklık, kötü görmek. Böyle bir rüyada hayır yoktur.

Facebook Comments

Bir önceki yazımız olan Şeytan nasıl kandırır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share this post