Kaçak Kazı ve Riskleri

Ne yazıkki bu güne kadar mevcut yasalar ve mevzuatlarla kaçak kazı ve tarihi eser kaçakçılıgının önüne geçilememektedir.Bununda temelinde ne yazıkki CEHALET yatmaktadır.

Kaçak kazıyı yapan insanlar, bu yasal olmayan kazılara kendilerince bahaneler kılıflar bularak kendilerini kandırmaktadırlar.
——-Kimi bu benim için hobi,macera,kimi yasal kazıya milyarları nerden bulayım,zaten ekonomik krizdeyim param olsa bu işi neden yapayım,kimileride yasal olarak bulsam bile devlet elimizden alır vermez gibi yanlışlar içindedirler.

İŞTE bu insanlar gözü kara insanlardır.Gecenin bi yarısında koyu karanlıkta dag, tepe, bayır demeden kazı yapan HAPİSANE’yi ve AİLE’sinin gelecegini hiç dikkate almadan risk’e atan insanlardır.

Bir arap atasözü derki ( küllü cehülün ) yani her CAHİL CESURDUR. Bu işi yasal yollarla yapan arkadaşlar bu sözü üzerinize almayın CESARET CEHALETTEN KAYNAKLANINCA KAÇAK KAZILARINDA ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR.

İŞTE KAÇAK KAZININ BAZI RİSKLERİ :

1-Yasalar önünde zor durumadüşer, dogrudan yada dolaylı olarak ilişkide oldugu kişileri düştüğü zor duruma ortak eder. DÜŞTÜĞÜ BATAGA ONLARIDA ÇEKER.

2-Çocuklarının İSTİKBALİNİ KAMU HİZMETİ AÇISINDAN RİSKKE ATAR.

3-Polis kayıtlarına bir defa ismi girdikten sonra HER TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINDA FAİL ARANIRKEN İSMİ GÜNDEME GELİR.

4-Defineyi bulsa bile ekip elemanlar, yada sonradan muhatap olacakları ile kendisine karşı güç kullanabilecegini, hayati tehlike veya en azından eli boş bırakılma riski ile her an yüz yüze kalacaktır. RESMİ KAZIDA İSE BU TEHLİKELER OLMUYACAKTIR.

5-Mali polis, jandarma ile sivil vaziyette belki bilmeden muhabbet ve pazarlık yapıcaktır.

6-Alıcısını bulsa bile malın gerçek değerini deyil % 10 ile %15 belki verecektir.HALBUKİ DEVLETTEN YASAL YOLLA CIKARTILAN MALIN %50’ni NET ALACAKTIR, KESİNTİDE BULUNMAMAKTADIR…..!!!!!!!!

7-ÜLKESİNİ, TOPRAĞINI, İNSANINI, TARİHİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ SEVEN HİÇ BİR İNSAN YASAL OLMAYAN YOLLARA BAŞ VURMAZ VE BU RİSKLERE GİRMEZ. KENDİNİ BİLEN HİÇ BİR İNSAN ÇOCUKLARININ GELECEĞİNE GÖLGE DÜŞÜRMEZ, İPOTEK KOMAZ….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Facebook Comments

Share this post