Günümüzde parapsikoloji

Çağdaş parapsikolojik araştırma ABD’de günümüze doğru, gitgide küçülme göstermiştir. Bunun nedenlerinden biri önceki araştırmaların sonuçlarının inandırıcı bulunmaması ve özellikle, parapsikologların diğer bilim dallarındaki akademik meslektaşlarından gelen güçlü muhalefetle karşı karşıya kalmaları olabilir.ABD’de parapsikoloji alanında araştırma yapan laboratuvarlardan birçoğu kapanmıştır. Bunun nedeni, parapsikolojinin ABD’de bilim otoriteleri tarafından tam manasıyla bir bilim olarak kabul edilmeyişiydi. ABD’de giderek kapatılan bu akademik laboratuvarların yerini özel kaynaklarca kurulan özel kurumlar aldı ve böylece ABD’nde parapsikoloji özel kurumlar içine hapsolmuş oldu.28 yıllık araştırma faaliyetinden sonra Princeton Üniversitesi’nin normal-dışı araştırma laboratuvarı da geçen yıl (2007) tasfiye edildi. ABD’de halen iki üniversite, akademik parapsikoloji laboratuvarını faaliyet halinde tutmaktadır:

* Virginia Üniversitesi, Psikiyatrik Tıp Bölümü, Algı Etüdleri Dalı/Kürsüsü: Bedensel ölümden sonra şuurlu yaşam olasılığı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.
* Arizona Üniversitesi, Veritas Laboratuvarı: Medyumları laboratuvar koşulları içinde incelemektedir.

Günümüzde parapsikolojik çalışmaların akademik olarak sürdürüldüğü Avrupa ülkeleri arasında başı çeken ülkelerden biri İngiltere’dir. Parapsikolojik araştırmalar, günümüzde psikolojinin alt dalları olarak da yaygınlaşmıştır. İnsan zihninin aşkın ya da spiritüel olduğu düşünülen yanını etüd eden “transpersonal psikoloji” ve sübjektif normal-dışı deneyimleri geleneksel psikolojik terimleri kullanarak inceleyen “anomalistic psikoloji” buna örnek olarak gösterilebilir.
Edinburgh Üniversitesi

Avrupa’da parapsikoloji dalının bulunduğu bazı üniversiteler şunlardır:

* Edinburgh Üniversitesi, Koestler Parapsikoloji Ünitesi (KPU),(İskoçya)

* Northampton Üniversitesi, Parapsikoloji Bölümü (İngiltere)

* Utrecht Üniversitesi, Parapsikoloji Kürsüsü (Hollanda)

* Lund Üniversitesi, Parapsikoloji Bölümü (İsveç)

* Herfortshire Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, Perrott-Warrick Ünitesi (İngiltere)
* London Üniversitesi,Goldsmith, Normal-dışı Psikoloji Araştırma Ünitesi (İngiltere)

* Liverpool Hope Üniversitesi, Parapsikoloji Araştırma Grubu (İngiltere)
* Liverpool John Moores Üniversitesi, Şuur ve Transpersonal Psikoloji Araştırma Ünitesi

Facebook Comments

Bir önceki yazımız olan Parapsikoloji Kurumu’nun Kurulması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share this post